Jeg går fra Sauers plads, hvor bilen er parkeret, gennem regnvåde Aalborg. Hjemme på gården var der drys af fin hvid sne, det er der ingenting af i storbyen. Turen gennem Mølleå-arkaden og over Mølleplads fører mig forbi cafeen Penny Lane, der er allerede folk på plads ved de små borde.
I dag er det ikke der, jeg skal hen, jeg skråner over gaden, finder mit coronapas frem og går ind på cafe Peace. Jeg er ventet og jeg beder om et flag til at stille på bordet.
Mens jeg venter, tænker jeg tilbage på de sidste 36 år. Tænk at jeg nu har en datter, der er 36 år. Hun var den, der lærte mig at være mor, det føltes vildt og på samme tid angstprovokerende og glædesfremkaldende .16 måneder efter blev hun storesøster og "lillan" blev kysset og krammet og inddraget i legene. Til tider blev han også truet med slag, for det var svært, når man nu havde brug for sin mor, at der var en, der havde behov, som skulle tilgodeses først.
Den skønne kvinde kommer hen til mig med sit store strålende smil, og vi sætter os for at bestille morgenmad. Snakken går livligt, selv om det kun er 1½ døgn siden, at vi hjalp hinanden i hendes lejlighed med at være håndlanger for landmanden alias håndværkeren, så hun kunne få det sidste belysning op. Hun er heldig med sin far, han er dygtig til al slags håndværk og han er også god til at finde på gode ideer og føre dem ud i livet i både hendes og lillebrors boliger.
I datterens lejlighed lyses f.eks. entreen op af en gammel staldlampe, som rengjort og med ny ledning og halogenpære ser helt moderne ud. I søn og svigerdatters hus står et smukt fjernsynsmøbel lavet af trådnet og egetræ. Det er ikke trådnet, men jeg kan ikke huske hvad det hedder.
Efter morgenmad og masser af snak går vi sammen tilbage til bilen og kører hen til datterens lejlighed. Vi læsser gæstesenge, tærtefad, dyner og puder af, så datteren er klar til sin fødselsdagsfest med veninder og kusine i aften.
Datteren får sin gave fra os og bagefter ringer bror fra Trondheim, så der bliver sunget norsk fødselsdagssang for datteren. Sammen nyder vi synet af lille S. Jeg hilste også på ham i går aftes, og om corona vil, så ses vi her på gården om 2 uger.
Nu er jeg hjemme igen, landmanden er på jagt sammen med hundene. Vaskemaskinen er i fuld gang og huset venter på at få fjernet julepynten. Jeg tror, at jeg tillader mig en lille tepause, før jeg går i gang.
Det var en skøn start på denne mærkedag. Hjertelig tillykke med fødselsdagen, kære datter. Må livet kærtegne dig og sende dig i den retning, du gerne vil gå.
Hvor er det dejligt, at datteren er flyttet fra København og herop. Tillykke med hende!
SvarSletTak, Eric, jeg nyder muligheden for samvær i hverdagen og i weekenderne uden at skulle rejse for at få dem :-)
SletTillykke med datteren! Børnenes fødselsdage bliver ved med at være mærkedage, uanset hvor gamle de bliver. Derimod kan vores egne efterhånden være det samme, synes jeg! Det synes børnene så dog ikke, selv om Charlotte er ved at nå til at forstå, hvad jeg mener :-D
SvarSletOg tillykke også med at have en handyman, som kan rigtig mange ting. Det er så skønt; jeg ved slet ikke, hvad jeg skulle gøre uden John.
Tak, Ellen, jeg er stadig vild med min fødselsdag. jeg vil gerne gøre noget mere ud af den, se flere af dem, jeg er taknemlig for at kende. vi skal fejre hvert år vi er her :-) Det er altid godt med en handyman, og han har sparet sine børn for mange penge til en håndværker.
SletTillykke med din datter. Dejligt, I kan se hinanden uden at rejse langt. :-)
SvarSletTak, Betty, det nyder vi også :-)
SletTillykke med din datter! Skønt sådan at kunne fejre fødselsdag uden den lange rejse.
SvarSletEn god nyhed også, at I får barnebarnsbesøg på gården. Jeg krydser fingre for, det lykkes.
Tak, Conny. Og vi krydser fingre, for jeg synes smitten eksploderer rundt omkring os, så de skulle nødigt smittes før de rejser eller når de er i København.
Slet